Radyo Sinezen Radyo Sinezen

DUYURU:
Ana Sayfa Tasua 1 Ağustos 2023 293 Görüntüleme

Tasua Günü

Dokuzuncu gün:
Tasua günü olan dokuzuncu gün. İmam Sadık’tan (s.a.a) şöyle rivayet edilmiştir:

“Tasua, İmam Hüseyin’le (a.s) yarenlerinin Kerbela’da kuşatıldığı, Şam ordusunun o hazreti öldürmek için bir araya toplandığı gündür. O gün İbn Mercane’yle Ömer-i Sa’d etraflarında toplanan ordunun çokluğu nedeniyle sevinip İmam Hüseyin’le (a.s) yarenlerini zayıf saydılar, kimsenin İmam Hüseyin’e (a.s) yardım etmek için gelmeyeceğine ve Iraklıların o hazreti yalnız bırakacağına emin oldular.” İmam (a.s) sonra, “Babam feda olsun o zayıf düşürülmüş garibe” buyurdu.

Onuncu Gece:
Onuncu gece Aşura gecesidir.[Yani Aşura gününden bir önceki gece, Tasua gününün akşamından Aşura gününe kadar olan zaman dilimi. Tasua günü akşam ezanından sonra gün bir sonraki güne dönüyor, o yüzden de dokuzuncu günün akşamından itibaren onuncu gece diye anılıyor..] Seyyid İbn Tavus “İkbal” adlı eserinde bu gece için çok sayıda ve çok faziletli dua ve namazlar rivayet etmiştir. Bunlardan biri yüz rekatlık namazdır; bu namazların her rekatında Fatiha suresinden sonra üç defa İhlas suresi okunur ve namazları bitirdikten sonra da yetmiş defa şu zikir söylenir.
“Subhanellahi velhandulillahi vela ilahe illellahu vellahu ekber vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim.”
Diğer bir rivayette “el-aliyyu’l-azim”den sonra “istiğfar ederek bağışlanma dileyin” geçmiştir.
Yine gecenin son vakitlerinde dört rekat namaz kılmak, her rekatta Fatiha suresinden sora Ayete’l-Kursi, İhlas, Felak ve Nass surelerinin her birini on defa okumak ve selamdan sonra yüz defa İhlas suresini okumak bu gecenin müstehap amellerindendir.
Ayrıca bu gecede dört rekat namaz kılmak, her rekatta Fatiha suresinden sonra elli defa İhlas suresini okumak da müstehaptır.

Mefatih-ul Cinan kitabından alıntıdır.

TASUA NEDİR?

Tasua kelime olarak dokuzuncu anlamına gelir.

Bu gece İmam Hüseyin’in (a) bu gece bize namaz kılmak ve Kuran okumak için müsade edin diye Yezid ordusundan zaman istediği gecedir.

Bu gece Peygamber hanedanının birlikte geçirdiği son gecedir. Bu geceyi İmam Hüseyin Kuran okuyarak, namaz kılarak ve münacaatlarla geçirmiştir.

Bu gece ayrıca İmam Hüseyin’in ailesi için de çok acı ve zor geçmiştir. Adeta sevdiklerinin ölümünü bekledikleri gece olmuştur.

Bu gece İmam Hüseyin’in musibet ve eza merasimlerinin de doruğa çıktığı gecedir. Bu gecede özellikle Hz. Ebulfazl Abbas’la ilgili ağıt ve mersiyeler okunur.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Benzer Haberler

İlginizi çekebilir

Tema Tasarım | Ozakajans.com